Cílem nové směrnice NIS2 je rozšířit okruh firem, které mají povinnost řešit obranu proti kybernetickým útokům. V současné problematické bezpečnostní situaci nejde o výmysl, ale spíše o podporu firmám ze strany státu. Dává jim totiž povinnost alokovat na kybernetickou ochranu prostředky v rozpočtu. Směrnici je nutné zavést do právního řádu České republiky a proto dochází k přípravě nového zákona o kybernetické bezpečnosti.
Zákon ještě není schválen, ale již probíhá připomínkování ze strany odborné veřejnosti. Klíčové body:
NÚKIB varuje společnosti, aby si neobjednávali NIS2 konzultace před konečným schválením nového zákona o kybernetické bezpečnosti. Současně ale zmiňuje, že není chyba chránit své IT systémy v souladu s obecně známými standardy pro IT bezpečnost.
Pokud chcete zjistit, jak jsou na tom Vaše IT systémy z hlediska bezpečnosti, jsme tu pro Vás. Naše služba Analýza kybernetické bezpečnosti odhalí, kde je největší prostor pro zlepšení. Konzultantské práci se věnujeme přes 15 let. Pracovali jsme pro největší společnosti v České republice i Evropě. Rozumíme byznysu i technice a dokážeme komunikovat s lidmi z obou skupin.
Na základě srozumitelného reportu budete následně schopni sami schopni rozhodnout, které kroky provést co nejdříve a které můžete ponechat na později. Pomůže vám s tím hodnocení s poměrem náklady/posun v úrovni bezpečnosti. Výše plánovaných investic do kybernetické bezpečnosti je u každé společnosti jiná. To naprosto chápeme a respektujeme. Je čistě na Vás, jakým tempem se vydáte.
Útočníci stále hledají nové cesty, jak překonat vaši obranu. Je proto nezbytné držet s nimi krok a průběžně obranné nástroje vylepšovat. Jedním z dlouhodobě slabých článků jsou uživatelé, proto svým zákazníkům doporučujeme pravidelná školení a phishingové testy.